Ulotka SB o Wałęsie

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop

Wstęp

Dyrekcja Muzeum IV RP pragnie przedstawić zwiedzającym kolportowaną przez SB po wprowadzeniu stanu wojennego ulotkę, stylizowaną na materiał Solidarności. Mimo znacznego wieku tego eksponatu, jest on warty uwagi, bowiem stał się podstawą do napisania książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".

Treść ulotki

Kto to jest Lech Wałęsa? To jest agent UB BOLEK!!!

Faryzeusz i łobuz nad łobuzami! Już w czasie tragedii Grudnia 1970 r. i wydarzeń po nim następujących sprzedawał bezpiece swoich kolegów. Za jego sprawą wiele było branych na przesłuchania do UB i zwalnianych z pracy. Po powstaniu Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku przeniknął do nich, aby szpiclować takich działaczy, jak Ania Walentynowicz, Alina Pińkowska, Florian Wiśniewski czy Tadeusz Stanny.

przy pomocy swoich szefów z UB sprytnie stanął na czele strajku w 1980, a później zawładnął powstającą "Solidarnością". I tu się zaczyna szczyt jego zdradzieckiej kreciej roboty. Wyciszył konflikt wokół Bydgoszczy. Oczyścił MKZ w Gdańsku z ludzi pryncypialnych i zasłużonych dla "Solidarności". [...] Potajemnie pertraktował z rządem i wykonywał jego instrukcje. Majstersztykiem jego manewru z "Solidarnością" było przygotowanie gruntu do wprowadzenia stanu wojny. Zagranie na nosie w Radomiu było niczym innym jak uzgodnionym wcześniej hasłem. Ponieważ znał termin wprowadzenia stanu wojny, przekładał dwukrotnie termin Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" po to, aby umożliwić wojsku i bezpiece aresztowanie członków Komisji Krajowej w Gdańsku i w drodze do domu. Specjalnie odsłonił regiony, pozbawiając ich przywódców. [...] Lech Wałęsa to zdrajca "Solidarności", rutynowany agent bezpieki i pachołek junty.

Patrz też

Linki zewnętrzne