Pegasus

Z Muzeum IV RP
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FacebookTwitterWykop
Pegasus.png
Zamiast motta:


Pegasus - oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group. To program do elektronicznej inwigilacji użytkowników sprzedawany służbom rządowym z całego świata, który od paru lat regularnie pojawia się w kontekście różnorodnych, kontrowersyjnych doniesień. Wolski wątek Pegasusa wrócił też niedawno w kontekście wypowiedzi ministra Ziobry o przechwytywaniu korespondencji z aplikacji WhatsApp, choć tam sprawa nie była jednoznaczna. Przy okazji niedawnego śledztwa dowiedzieliśmy się także, że po narzędzie sięgał Viktor Orban rządzący Węgrami. Pegasus wywołał też ogromne kontrowersje, gdy na jaw wyszły doniesienia śledztwa przeprowadzonego przez Amnesty International i Forbidden Stories. W jego wnioskach czytamy, iż służby z 50 państw miały mieć dostęp do tego narzędzia i inwigilowały z jego pomocą 50 tys. osób — w tym polityków, urzędników państwowych, dziennikarzy, naukowców, biznesmenów czy liderów duchowych.

Były Wuc o Pegasusie

Zeznania przed komisją ds. Pegasusa

O przyczynie odmowy złożenia przysięgi

Tusku zezwolił byłemu mówić wszystko.png

O dyktaturze i prorosyjskim lobby

Mariusz Kłamiński o Pegasusie

Pereira o Pegasusie

Małgorzata Paprocka w imieniu Maliniaka o Pegasusie

OPGŁ o Pegasusie

Donaldu Tusku o Pegasusie

W dniu 13 lutego 2024 podczas zwołanej przez Zrodzonego Przez Błogosławione Łono i Wykarmionego Przez Błogosławione Piersi, drugiego najlepszego w dziejach Wolski prezydenta - po zamordowanym w zamachu smoleńskim Lechu Kaczyńskim rzecz jasna - niezłomnego, dlatego dobrze stojącego, obrońcę dobrej zmiany Andrzeja Dudę (pseudonim sceniczny: "Maliniak") Rady Gabinetowej Donaldu Tusku poinformował Maliniaka o swojej wiedzy o Pegasusie:

Marcin Bosacki o Pegasusie

Lista polityków Naszej Partii inwigilowanych Pegasusem wg RFN FM

Operacja "Vampiryna"

W ramach operacji "Vampiryna" CBA podsłuchiwało Daniela Obajtka - stenogramy jego rozmów, które znajdują się w materiałach specsłużb - jest nagrany słynny handlarz bronią — ten sam, od którego Ministerstwo Zdrowia kupiło trefne respiratory. Są puste loty wynajętego przez Orlen boeinga do Chin i z powrotem, co mogło kosztowaćmilion dolarów. Jest nawet papież, któremu Obajtek w pandemii zawiózł wyposażenie ochronne, jakie miało trafić do polskich szpitali. Agenci CBA chcieli, żeby za udokumentowane podsłuchami nieprawidłowości Obajtek dostał zarzuty. W 2020 roku ówczesny szef CBA Ernest Bejda złożył w sądzie cztery wnioski o zgodę na kontrolę operacyjną telefonów jednego z najbliższych współpracowników Obajtka - członka zarządu ds. marketingu i komunikacji Adama Buraka. Wszystkie wnioski dotyczyły podejrzenia o korupcję:

Na początku marca 2020 r. szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ogłasza, że Mateusz Bambik vel Miękiszon Narodowy Moradziecki (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek) nakazał dwóm spółkom Skarbu PaństwaPolfie Tarchomin i Orlenowiwyprodukowanie miliona litrów płynu do dezynfekcji. Stojący na czele Orlenu Obajtek kojarzony jest wówczas z obozem Mateusza Bambika vel Miękiszona Narodowego Moradzieckiego (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek), zaś kierujący Polfą Tarchomin Jarosław Król — z wicepremierem Jackiem Sasinem, konkurentem Mateusza Bambika vel Miękiszona Narodowego Moradzieckiego (pseudonim sceniczny: Krokodylek Tirek). Sasin miał zarzucać szefowi paliwowej spółki, że produkowany przez niego płyn jest zbyt drogi:

Operacja "Pegasus"

Operacja "Pegasus" to kryptonim wściekłych ataków polityczno-medialnych koordynowanych osobiście przez osławionego coraz gorzej w Unii przyjmowanego germanofila, byłego samozwańczego tak zwanego "prezydenta" Unii Europejskiej i kadrowego agenta Angeli Merkel, byłego marionetkowego "premiera" przestępczego Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, zbiegłego w niesławie z Wolski obywatela znienawidzonych Niemiec i ohydnego perekińczyka, Donalda Tuska (pseudonim operacyjny: "Herr Donald"), których celem jest zniesławianie, oczernianie i deprecjonowanie Naszej Partii oraz na funkcjonariuszy, którzy zajmowali się zwalczaniem przestępczości oraz wywołanie całkowicie fałszywego przeświadczenia w opinii publicznej, że w IV RP mieliśmy do czynienia z głęboką patologią, z masowym, nielegalnym inwigilowaniem obywateli:

Pegasus Tuska

Kalendarium działań opanowanego przez Koalicję 13 grudnia aparatu państwowego

Prokuratura wzywa 31 świadków.png

W dniu 16 kwietnia 2024 Prokurator Generalny Adam Bodnar przedłożył Sejmowi raport, z którego wynika, że że trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę, wykorzystując Pegasusa wobec 578 osób - każda za zgodą sądu, który nie był informowany, jakie narzędzie zostanie użyte:

CBA posiadało licencję na używanie systemu Pegasus tylko do końca 2022 - niewielka liczba osób, wobec których podjęto inwigilację tym narzędziem świadczy o tym, że CBA, pod naporem krytyki i zarzutów wobec nielegalności jego stosowania, odstąpiło od jego użycia.

Sprawozdanie niejakiego Adama Bodnara w Sejmie

W dniu 24 kwietnia 2024 Komisarz ds. Ochrony Przestępców i Prokurator Generalny restaurowanego Tymczasowego Rządu Okupacyjnego, niejaki Adam Bodnar wygłosił kłamliwe i bezpodstawne sprawozdanie przedstawiając dane dotyczące stosowania kontroli operacyjnej oraz statystyki dotyczące stosowania oprogramowania, które popularnie jest zwane "Pegasus":

Modus operandi wg Wiki

Zainfekowanie telefonu komórkowego może odbyć się za pośrednictwem jednej z trzech metod. Najczęściej zainfekowanie urządzenia zachodzi poprzez wejście w link przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Otwarcie linku rozpoczyna komunikację urządzenia z serwerem, który infekuje urządzenie. Drugi sposób, bazujący na wykorzystaniu komunikatora internetowego, nie wymaga interakcji z linkiem. Wystarcza samo jego wyświetlenie. Trzeci sposób zainfekowania telefonu wykorzystuje połączenie telefoniczne, którego odebranie nie jest konieczne do instalacji Pegasusa (wystarcza samo przesłanie sygnału). W przypadku iOS Pegasus wykorzystywał proces jailbreakingu, jednak jak zapewnia Apple, od aktualizacji 9.3.5 iOS wykorzystywana luka w zabezpieczeniach została załatana. Po zainfekowaniu urządzenia Pegasus otrzymuje dostęp do wszystkich jego funkcji. Począwszy od lokalizacji, rejestru połączeń, zapisanych haseł, rejestrowania dźwięku (de facto umożliwiając podsłuchiwanie) kończąc na danych przesyłanych za pomocą innych aplikacji (np. Messenger).

Pegasus w IV RP wg Wiki

Raport Citizen Lab już w 2018 r. wskazywał, że operator o nazwie roboczej ORZELBIALY rozprzestrzeniał Pegasusa, wykorzystując sieci komórkowe należące do Polkomtel, Fiberlink, Orange Polska, T-Mobile Polska, PROSAT, Vectra i Netia. Sposób działania Pegasusa nie wymaga jednak zgody operatorów telekomunikacyjnych na rozprzestrzenianie przy użyciu ich sieci. W 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie prasowym wykazała, że Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało 25 mln od Ministerstwa Sprawiedliwości ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. W 2019 r. dziennikarskie śledztwo reporterów programu Czarno na białym powiązało kwotę przekazaną CBA z zakupem za pośrednictwem jednej z warszawskich firm informatycznych oprogramowania do inwigilacji. Z prośbą o wyjaśnienia do Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i premiera wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. W odpowiedzi Sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych określił zarzuty RPO za bezpodstawne, nie odnosząc się do samego potencjalnego zakupu Pegasusa przez CBA. W krótkim oświadczeniu CBA zaprzeczyło kupnu "systemu masowej inwigilacji Polaków". 16 października 2019 w sprawie kupna Pegasusa odbyło się zamknięte posiedzenie Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Komisja nie skorzystała z przysługującego jej prawa do sporządzenia komunikatu dla mediów z posiedzenia.

W 2020 r. dziennikarze "Rzeczypospolitej" ustalili, że system Pegasus był wykorzystany do zatrzymania przez CBA byłego ministra Sławomira Nowaka. Z racji na pracę Nowaka w sztabie wyborczym opozycyjnego kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego dziennikarze i środowiska opozycyjne zwrócili uwagę na możliwość inwigilacji sztabu Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii wyborczej. W odpowiedzi Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński nie potwierdził wykorzystania Pegasusa i zaprzeczył inwigilacji sztabu opozycji. W lipcu 2021 r., w związku z aferą dotyczącą inwigilacji prezydenta Francji została opublikowana lista stron internetowych potencjalnie wykorzystywanych do rozprzestrzeniania. Wśród 1406 opublikowanych adresów dwa wskazują na polską stronę internetową emonitoring-przesylek i e-prokuror.info.
,
Sprawa kupna i wykorzystania przez CBA systemu Pegasus ożywiła w Polsce dyskusję nad wydolnością systemu kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi. W 2019 r. z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich zespół ekspertów złożony z przedstawicieli organizacji pozarządowych, byłych polityków i funkcjonariuszy przygotował raport Osiodłać Pegaza wskazujący na archaiczność polskiego systemu nadzoru i kontroli nad służbami, postulujący utworzenie niezależnego organu kontroli. Kontrowersje związane z ujawnionym przez Citizen Lab kupnem i używaniem programu Pegasus w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do powołania 12 stycznia 2022 nadzwyczajnej komisji senackiej ds. nielegalnej inwigilacji.

Według raportu końcowego komisji w Polsce Pegasusa używano w "stopniu niezwykle agresywnym", zaś kupno i wykorzystanie Pegasusa było nielegalne i było "rażącym naruszeniem norm konstytucyjnych". Komisja skierowała wnioski do prokuratury wobec osób, które związane były z nabyciem i użytkowaniem programu. Wśród nich znaleźli się m.in: Mariusz Kamiński, Bogdan Święczkowski, Ernest Bejda, Michał Woś i Piotr Patkowski.

Citizen Lab potwierdziło pięć przypadków stosowania Pegasusa w Polsce; według laboratorium oprogramowania użyto wobec Krzysztofa Brejzy, Romana Giertycha, Ewy Wrzosek (prokurator, członek stowarzyszenia Lex super omnia, krytyczka zmian w sądownictwie wprowadzonych w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości), Michała Kołodziejczaka i Tomasza Szwejgierta (dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego portalu Służby specjalne, współautor książki o ministrze spraw wewnętrznych i administracji Mariuszu Kamińskim). Amnesty International potwierdziło, że Pegasusa użyto przeciwko Krzysztofowi Brejzie (Brejza miał być inwigilowany w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, w czasie kampanii pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej), a ponadto potwierdziło ślady prób zainfekowania Pegasusem na telefonach Ryszarda Brejzy (prezydent Inowrocławia i ojciec Krzysztofa Brejzy) i Magdaleny Łośko (asystentka Krzysztofa Brejzy).

17 stycznia 2024 Sejm RP powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Zakres prac komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 do 20 listopada 2023.

Od września 2021 r. NSO Group, izraelski producent Pegasusa odmawia przedłużenia licencji subskrypcyjnej na Pegasusa, przez co korzystanie z Pegasusa przez polskie służby stało się niemożliwe.

Patrz też

Linki zewnętrzne